Pidu Nedir?


Pidu, yenilikçi projeler, eğitimler ve ürünler geliştiren ve danışmanlıklar sağlayan bir markadır.

Pidu Nereden Gelmektedir?


2015-2016

Pidu’nun temelleri ilk olarak 2015 yılında 3d yazıcılara ilgili bir şeyler yapmak amaçlı yola çıkılarak atılmıştır. O dönemde henüz Pidu ismi doğmamıştı… O zaman ki marka ismi henüz takıntı haline dönüşeceğini bilmeden “pi (π)” sayısının yanına çeşitli dillerde güç ve büyük anlamına gelen “fors”eklenerek “Pifors” olarak seçilmiştir. Not: force değil 🙂

3d yazıcılar ile ilgili bir şeyler yapmak amaçlı çıkılan yolda 3d yazıcı geliştirme temelleri ilk olarak Pifors’da 2016 yıllarında atılmıştır. 3d yazıcı model ismi aranırken eğitimde kullanılabilecek bir 3d yazıcı model ismi aranırken “pi (π)” sayısına olan takıntı devam ederken eğitimin İngilizcesi olan “education” kelimesinden “du” alınarak yine “pi (π)” sayısının sonuna eklenerek ilk defa “Pidu” ismi meydana gelmiştir. O dönemlerde ilk Pidu 3d yazıcılar montajlı ve kendin yap projesi kapsamında kit halinde satılmaya başlamıştır.

Geliştirilen ilk Pidu 3d yazıcı tasarımları:

Dönemsel olarak viral haline gelen “Stres Çarkı” benzeri ürünlerin 3d yazıcılar ile küçük ölçekte seri üretim ve isteğe bağlı üretim iş modeli ile çeşitli pazaryerlerinde ve perakende de satışlarının gerçekleştirilmesi ilk olarak bu dönemde gerçekleşmiştir. Bunlar günümüzde Piduma‘nın ilk temelleri olmuştur.

O dönemde Pifors olarak farklı markalarda 3d yazıcı sahiplerine yedek parça, teknik destek ve 3d yazıcı bakımlarında hizmet sunarken 3d yazıcı sarf malzemesi olan filament satışları gerçekleştirilmiştir.

2017-2018

O dönemde geliştirilen Pidu 3d yazıcı tasarımları ile 3d yazıcı çiftliği kuruldu ve internet üzerinden otomatik fiyatlandırma yazılımına sahip bir websitesi geliştirilerek Pifors, online -çevrimiçi- 3d baskı hizmeti sunan bir platform haline dönüştü. Mevcut ve yeni müşteriler STL, OBJ ve benzeri formatlarda 3d tasarımlarını Pifors websitesindeki uygulamaya yükleyerek anında otomatik fiyatlandırma imkanından faydalanarak kredi kartı ve EFT yöntemleri ile ödeme gerçekleştirerek online 3d baskı siparişi verme imkanına sahip oldular. Bu sistem günümüzde güncel olarak Piduma‘da devam etmektedir.

2019-2020

Baskı çiftliği ve online 3d baskı hizmetleri geliştirilirken, tersine mühendislik, hızlı prototipleme, elektronik donanım geliştirme, baskı sonrası yüzey uygulamaları, kalıptan imalat ve isteğe bağlı üretim konularında çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Lazer yakma ve gravür özelliklerinin 3d yazıcılara kazandırılması için çalışmalar yapılmıştır. Günümüzde bu çalışmalar Pidu Z serisinde hem 3d baskı özelliği hem de lazer yakma ve kesme özelliğinin bulunması ile sonuca ulaşmıştır.

Senkronize çalışabilen birden fazla 3d yazdırma kafasının büyük baskı boyutlarında baskı süresini azaltma amaçlı birlikte 3d baskı alabileceği sistemler üzerinde çalışmalar gerçekleştirildi. Günümüzde Pidu’da bu çalışmalar devam etmektedir.

2021-2022

Pifors bu dönemde sonlandırılarak yerini yeni 3d yazıcı tasarımları geliştirilerek tamamen Pidu’ya bırakmıştır. Pifors isminin sonlandırılmasındaki en temel sebebin “Piforce” olarak anlaşılmasının olduğunu söylenebilir. 🙂

Bu dönemde geliştirilen Pidu 3d yazıcılar:

Pifors’da yer alan online 3d baskı hizmeti, isteğe bağlı imalat ve diğer konular “Pidu Market” birleşiminden türetilen “Piduma” markasına taşınmıştır.

2023-Günümüz

Pidu markasını global bir marka ismi haline getirmek için kolları sıvadık… Yalnızca 3d yazıcılar üzerine bir marka değil farklı ürün ve sistem projeleri üzerinde de çalışmak ve gelişime katkıda bulunmak istiyoruz.

Geliştirdiğimiz projelerin bazılarını ücretsiz olarak açık kaynaklı olarak paylaşırken, bazı projelerimizi satın alınabilir projeler olarak paylaşmaktayız.

Ücretli ve ücretsiz eğitimlerimizi paylaşmaktayız.

Danışmanlık hizmetleri ile zaman içerisinde edindiğimiz tecrübeler ile sorunların çözümüne yardımcı oluyoruz.

Pidu Topluluğu oluşturarak yardımlaşma olması için uğraşıyoruz.

Pidu’da Neler Var?