Pidu C – Baskı Kafaları Offset Ayarı Yapılandırma

Bu yazıda Pidu C yazdırma kafaları arasındaki koordinat üzerindeki farkın nasıl yapılandırılacağı anlatılmaktadır. Yapılandırma ayarı M218 dilimleme programı üzerinde başlangıç gcode’ları bölümünden yapılmaktadır.

Dilimleme programı Pidu Cura’da başlangıç gcode’ları bölümüne aşağıdaki adımları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Pidu Cura Başlangıç Gcode’ları – Adım 1
Pidu Cura Başlangıç Gcode’ları – Adım 2
Pidu Cura Başlangıç Gcode’ları – Adım 3
Pidu Cura Başlangıç Gcode’ları – Adım 4

Start G-code (Başlangıç Gcode’ları) bölümünde yer alan "M218 T1 X475.3 Y1.00 Z0.00 ;Right Tool Offset" kodu uzay koordinat üzerinde ikinci yazdırma kafasının birinci yazdırma kafasına göre konumunu belirtmektedir. Montajda oluşan mikron düzeyinde farklılıklar, aynı model Pidu C yazıcılarında bu kodun mikron düzeyinde farklı olmasına sebep olabilmektedir. İdeal şartlar altında bu kodun "M218 T1 X475.00 Y0.00 Z0.00 ;Right Tool Offset" olması gerekmektedir. Ancak daha öncede belirtildiği gibi montajda reel şartlar altında mikron düzeyinde yazıcılar arasında farklılık oluşabilmektedir. Aşağıdaki bağlantıdan gerekli kalibrasyon dosyasını indirerek Pidu C yazıcınız için doğru “Right Tool Offset” ayarına bir kaç test baskısı alarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Kalibrasyon dosyasını Pidu Cura üzerinde açtıktan sonra dilimleyerek ilk test baskınızı alabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde beyaz renk birinci kafa, siyah renk ise ikinci kafa kullanılarak basılmıştır. Eğer sizin test baskınızda beyaz renkte basılan baskı örneğin olması gerekenden sol tarafa doğru kaymış ise M218 kodunda X’in yanındaki sayıyı azaltmanız gerekmektedir. Eğer beyaz renkte baskı öne doğru yani size doğru kaymış ise bu sefer M218 kodunda Y’nin yanındaki sayıyı arttırmanız gerekmektedir. Ne kadar artırmanız yada azaltmanız gerektiğine kumpas ile ölçüm gerçekleştirerek daha net ulaşabilirsiniz.

Pidu C – Baskı Kafaları Offset Ayarı Yapılandırma

Son olarak M218 yanındaki Z değeri ile iki kafa arasındaki Z ekseni üzerindeki offset farklılıklarını Pidu Cura üzerinden ayarlayabilirsiniz. Elbette kafalarda bulunan yayları kullanarak bu ayarı mekanik olarakta gerçekleştirebilirisiniz. Kopyalama modunda da baskı almayı planlıyorsanız bu ayarı mekanik olarak gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.


Bir yorum yazın


İçindekiler