FDM/FFF 3D Baskıya Genel Bakış

Giriş

Eklemeli üretim ya da bir diğer ismi ile bilinen 3d baskı, günümüzde hızlı bir gelişime sahip teknolojiler arasında yer almaktadır. Genel anlamda uzmanlar bu teknolojinin 4. sanayi devrimini başlattığını varsaymaktadır. Aynı zamanda geçmişten bu yana en iyi şekilde geliştirilmiş devrimci bir teknoloji olarak nitelendirilmektedir. 3d baskı, aslında bir süreç değildir. Benzer katmanlı üretim ilkeleri ile çalışma potansiyeli olan bir çeşit teknolojidir. Gelişen teknoloji; FDM/FFF, SLS, DLP, Rotasyonel 3d Baskı, Cold Spray ve Binder Jetting gibi 3d baskı teknolojilerinin ortaya koyulmasına ön ayak sağlamıştır. Bahsettiğimiz 3d baskı teknolojileri, uygulamalar çerçevesinde alanlarına göre çözümler üretmektedir.

Fused Deposition Modeling (FDM) ile bilinen veya diğer adıyla Fused Filament Fabrication (FFF) şeklinde bilinen bu teknolojiye bir göz gezdirelim. FDM ve FFF adı birdir. 1991 yılında Steatays, FDM’nin ticari markasını ortaya çıkarmıştır. Düşünceleri güvenli bir biçimde paylaşmak ve FDM teknolojisini ele almak için RepRap hareketinin yapımcıları, FFF olarak yeni bir isim ortaya koymuşlardır.

Yazımızın çerçevesinde FDM/FFF teknolojisi hakkında sizlerin genel bir bakış açısı elde etmesine yardımcı olacağız.

FDM/FFF 3D Baskı Nedir?

Genel anlamda masaüstü yazıcılarda kullanılan bir teknolojidir. Burada objeler filament olarak tanımlanmaktadır. Filamentlerin kısacası hammaddesinin eritilmesiyle katman katman dökülmesi sonucu bir araya getirilmektedir. 3d yazıcılar arasında en uygun fiyata sahip olan FDM/FFF teknolojisinde ABS ve PLA gibi termo plastikler yaygın olarak hammadde şeklinde kullanılmaktadır.

FDM/FFF 3D Baskı Bileşenleri Nelerdir?

 • Filament: FDM/FFF yazıcının Filament halindeki ham maddesidir. Yazıcının yan taraflarına ya da arkasına Filament makarası tutturularak ekstrüdere beslenmesine yardımcı olunur.
 • Ekstrüder: Bir çeşit dişli mekanizmasıdır. Filamanı çekmekte ve sıcak uca doğru itmektedir. Aynı zamanda soğuk uç olarak da bilinmektedir.
 • Sıcak Uç: Sıcak uç, soğutma fanı, ısı emici ve meme tertibatından bir araya gelmektedir.
 • Nozzle: Yazıcı kafasında yer alan en son elemandır. Yeni üretilen malzemeyi istenilen geometrik yapıda platforma bırakmaktadır.

FDM/FFF 3D Baskı Nasıl Çalışır?

3D baskı teknolojisi açısından büyük önem arz eden FDM/FFF teknolojisi, tanımlanan CAD modeline göre sıvılaştırılmış ve istenilen biçime tekrardan katılaştırılan termoplastik filamentler özelliğindeki yapı girdi malzemesi olarak ele alınmaktadır. FDM/FFF yazıcısı iki adet makaradan meydana gelmektedir. İlki yapı malzemesi diğeri ise destek malzemesidir. Fused biriktirme modelleme, 3d baskı işlemi için aşağıdaki adımlar izlenmektedir.

1. Adım: İlk adımda CAD verileri girilmektedir. Sonrasında hazır halde bekleyen katı yapı malzemesi filamenti, sıvılaştırıcı kafasında yer alan ısı ile sıvılaştırılmaktadır.

2. Adım: Eriyen sıvı plastik, CAD verilerine tanımlanmaktadır. Aynı zamanda her yere hareket eden ekstrüzyon nozülü yardımı ile bir tabaka şeklinde köpük yapı platformuna aktarım sağlanmaktadır. Bu işlemde sıvı ve yarı katı tabakaların üst üste eklenmesi işlemi tekrar edilmektedir. Eğer tasarım eğilme ya da sarkma gibi yapılardan meydana geliyorsa, destek yapıları kullanılmaktadır. Destek malzemesi, yapı malzemesi ile benzer ya da seçime göre çeşitli bir malzeme olabilmektedir.

3. Adım: Eğer destek yapıları tercih ediliyorsa ardından yapı tamamlandıktan sonra kaldırılmaktadır.

FDM/FFF 3D Baskı Avantajları Nelerdir?

 • Maliyetin Uygun Olması

FDM/FFF, 3d baskı maliyet açısından uygun bir seçim olabilmektedir. İhtiyaç bir birimden az bir partiye kadar olduğunda, FDM/FFF, SLA ya da SLS benzeri pahalı muadillerine oranla iyi bir seçimdir. Maliyetinin ise oldukça uygun olduğunu dile getirebiliriz. Bunların yanında tekrardan prototip ortaya çıkarma ve tasarımda olumlama gibi adımların ucuz olmasını sağlamaktadır. Ayrıca baskılar, herhangi bir karmaşıklık olmadan yazıcıdan pürüzsüz bir kalite ile çıkmaktadır. Böylece renklendirme ve yüzey bitirme gibi alanlardaki maliyetlerin de düştüğü görülmektedir.

 • Hızlı Baskı Özelliğine Sahiptir

FDM/FFF çeşitli diğer teknolojilere oranla oldukça hızlı bir baskı hızına sahiptir. Yapı filamentleri kolay bir şekilde bulunduğundan, büyük partilerin yazdırılmasında da problem ortaya çıkmamaktadır.

 • Tam Renkli Yazdırabilir

FDM/FFF yazıcılar açısından kırktan fazla renk seçeneği bulunmaktadır. Bu renk seçeneklerinin sayısı ise her geçen gün artış gözlemlenmektedir. Son parçanın rengi kullanılan filamentin rengidir. İstenen rengin ortaya çıkmaması durumunda boyama gibi işlem sonrası metotlar uygulanabilmektedir.

 • Malzeme İsrafı Oldukça Azdır

FDM/FFF yazıcı filamenti eritip katılaştırdıktan sonra baskı işlemini gerçekleştirmektedir. Model dikkatli bir biçimde tasarlandığında destek yapıların ortadan kaldırılma şansı olabilir. Bu durum ise fazladan malzeme kullanımında tasarruf sağlamaya yol açar.

 • Çeşitli Malzemeler Kullanılabilmektedir

FDM/FFF için 10’dan fazla çeşitli plastik çeşidi bulunmaktadır. Az dayanıklı malzemelerden fazla dayanıklı malzemelere (PP, TPU, Naylon PA, ABS, PETG, PLA, PC) FDM/FFF’nin yazdırabileceği geniş malzeme grubu mevcuttur. İhtiyaç duyulduğunda kullanılması üreticinin takdirine kalmıştır. Bir diğer önemli konu ise malzemenin kullanılabilirliğidir. Malzemelerin sıkça tercih edilmesinden kaynaklı piyasa fiyatının düşük olduğunu söyleyebiliriz.

 • Önemli Katman Adımı Mevcuttur

FDM/FFF baskılı parçaların yüzey niteliği, SLA ya da Carbon DLS’nin reçine baskılı parçaları kadar düz bir alana sahip değildir. FDM/FFF; eriyen plastik tabakayı, katman oluşturacak şekilde ilerlediği için merdiven kaplaması ve katman adımı oldukça belirgin bir hal almaktadır.

FDM/FFF 3D Baskıda En Çok Kullanılan Malzemeler Hangileridir?

 • PLA : PLA, Polilaktik Asit olarak bilinmektedir. Polilaktik Asit ise 3d baskıda kullanılan en önemli malzemelerdendir. Düşük sıcaklıkta yazdırılabildiği gibi ısıtılmış bir yatağa ihtiyaç duyulmamaktadır. Bundan kaynaklı farklı şekillerde ekstrüzyon tabanlı 3d yazıcı için filament kullanılabilmektedir. PLA’nın yazdırılması oldukça kolaydır. PLA, ucuz ve çeşitli uygulamalar için kullanılabilecek parçalar ortaya koyduğu için, 3d baskıda mükemmel bir fırsat sunmakta ve çevre dostu olarak anılmaktadır. PLA’nın elde edildiği ürünler ise mısır ve şeker kamışı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda biyolojik olarak parçalanabilmektedir.
 • PETG: PETG, su şişelerini üretmek amacıyla kullanılan Polietilen Tereftalat’ın (PET) glikol anlamda modifiye edilmiş çeşididir. Sert darbelere dayanıklı bir malzemedir. Fakat biraz yumuşak bir yüzeye sahip olduğundan aşınmaya zemin hazırlamaktadır. Bunun yanında malzeme termal niteliklerden de faydalanabilmektedir. PETG, PETE ve PETT gibi çeşitli malzemeler şekline sektörde bulunabilmektedir.
 • ABS: ABS (Akrilonitril Bütadien Stiren), 3D baskı bünyesinde uzun bir geçmişi vardır. Endüstriyel 3D yazıcılarda kullanıma alınan ilk plastiklerdendir. ABS, düşük maliyetli ve kaliteli bir mekanik özelliğe sahip olduğu için sıkça tercih edilen bir malzeme çeşididir. Sağlamlığı ve darbe direnci ile bilinen ABS, yeniden kullanıma ve aşınmaya karşı sert bir direnç göstermektedir. Bu sayede yeniden parçalar yazdırmanıza imkan vermektedir. Örneğin Lego yapı taşları bu malzemeden yapılmıştır. Yüksek sıcaklıklara dayanabilen ABS, dış mekan veya yüksek sıcaklık uygulamaları iyi bir seçim olabilmektedir.
 • ASA: Hava koşullarına dayanıklı olan bu termoplastik yapı, prototipleme konusunda sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca çeşitli renkleri mevcuttur.
 • PVA: Neme karşı hassas olan Polivinil Alkol, yumuşak ve biyolojik açıdan parçalanabilir plastiktir. Su ile temasta bulunduğunda PVA çözülebilmektedir. Bu durum karşısında 3d baskı için oldukça kullanışlı bir yapı malzemesi olmasına olanak sağlamaktadır.
 • Naylon: Diğer adı Polyamid olan Naylon, plastik endüstrisinde esnekliği ile ün salmıştır. Naylon malzemeler, 250 dereceye kadar ekstrüder sıcaklığa ihtiyaç duymaktadır. Naylon malzemelerin olumsuz yönlerinden biri ise higroskopik bir özelliğe sahip olmalarıdır. Kısacası çevredeki nemi hemen emebilmektedirler. Sonuç olarak baskının kalitesinde aksamalar meydana gelebilmektedir.
 • TPU (Esnek): Termoplastik Poliüretanlar (TPU) kimyasal, aşındırıcı ve çözücü gibi etkenlere karşı oldukça dirençlidir. Bir çeşit polimer türü olan TPU için geniş bir pazar alanı olmaktadır.
 • HIPS: Polistiren, stirenin polimerizasyonu ile üretimi gerçekleştirilen bir çeşit polimer olma özelliğini taşımaktadır. Yapısı dikkat çekici sertlikte olan bu malzemenin su absorpsuyonunun da düşük olduğu bilinir. Parlak, kolay bir şekilde renk alabilen ve kokusuz bir termoplastik özelliğe sahiptir.
 • Dolgulu Malzemeler (Ahşap, Karbon Fiber, Metal vs.)

Dolgulu malzemeleri karbon elyaf dolgu, metal dolgu ve ahşap dolgu açısından anlatmak gerekirse;

Karbon Elyaf: Bu malzemenin geliştirilebilmesi için küçük lifler kullanılmaktadır. Bu lifler oldukça güçlü bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle sertliğin artmasına da sebep olmaktadırlar. Bunun yanında fiber parça soğudukça büzülmesine yardımcı olmaktadır.

Metal Dolgulu: Metal dolgulu malzemeler bünyesinde bronz, bakır, paslanmaz çelik ve pirinç gibi metal tozlarını barındırmaktadır. Metalin toz yüzdeleri ise üreticinin ihtiyaçları ile doğru orantılı ilerlemektedir.  Bu malzemeler aşındırıcı olma eğilimine sahiptirler.

Ahşap Dolgulu: Ahşap dolgulu malzemelerde filament, %30 civarında ahşap parçacıklarından ortaya çıkarılmaktadır.. Bu parçacıkların malzemede olması 3d baskılı parçalara estetik bir görünüm sağlamaya yardımcı olmaktadır. Diğer malzemelere göre oldukça az aşındırıcı özelliğe sahiptir.


Bir yorum yazın


İçindekiler